header
Sposób na dziecięce problemy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 kwietnia 2011 11:06

Bajki i opowieści dla dzieci mają wiele zalet. Wystarczy 15 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, ciekawe świata i wrażliwe. Pokonało wiele własnych słabości. Świat pełen fantastycznych stworzeń pozwala rozwinąć wyobraźnię, uporządkować emocje i poczuć się bezpiecznie.
Bajki można czytać, opowiadać lub oglądać. Dziecko szybko wybierze swoją ulubioną historię, do której będzie wracać dziesiątki razy.

Korzyści z bajkoterapii są zauważalne już po kilku tygodniach, bo bajka potrafi:

  • Porządkować dziecięcy świat

Śledząc losy bohaterów, dziecku łatwiej zrozumieć codzienne sprawy. Świat w książkach jest uproszczony i dla dziecka bardziej zrozumiały.

  • Całkiem nieźle wychowywać

Dzieci widzą w książkowych bohaterach siebie. Chcąc nauczyć dobrych manier powinniśmy znaleźć historię o dziecku podobnym do niego np. takim, które ma tyle samo lat, też nie lubi mleka itp. ( polecane Ulica Sezamkowa, Teletubisie). Aby uciszyć dziecko przeczytajmy mu historię np. o Calineczce, a gdy trzeba dodać odwagi – Szewczyka Dratewkę.

  • Ocierać dziecięce łzy -  proste rymowane i zabawne opowiastki.

 

  • Wiele mówi o dzieciach

Dzieci uwielbiają słuchać na okrągło tych samych bajek. Często jest to sygnał, że coś   
je niepokoi, bardzo interesuje albo cieszy, gdy coś trapi dziecko a ono samo nie chce
o  tym mówić.

  • Rozwijać wyobraźnię młodego człowieka

Zachęcamy dziecko do wymyślania własnego zakończenia np. bardziej wesołego (co by było gdyby...), opowiadania  treści (np. o tacie po przyjściu z pracy) i narysowania ulubionych bohaterów.

  • I inteligencję

Głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony neuronowych połączeń, które stymulują jego pracę i korzystnie wpływają na rozwój dziecięcej inteligencji. Słuchanie bajek wzbogaca i zachęca do samodzielnej nauki czytania. Gdy dziecko pójdzie do szkoły, będzie umiało ładnie budować zdania.

  • Podpowiada jak radzić sobie z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicami

Na wiele pytań dzieci znajdują odpowiedzi w prostych opowiadaniach.

  • Jest pretekstem do wspólnego spędzania czasu

Przez kilkanaście minut dziecko jest przytulane, wsłuchane w głos rodzica. Bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o dniu pełnym napięć.

  • Rozwija pasję kolekcjonerstwa

Czekanie na kolejny odcinek przygód bohatera jest dla dziecka bardzo emocjonujące
i rozbudza ciekawość.

 

Losowe zdjęcie

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 239
Odsłon : 205697